Projekt „Dječji centar“

Autor: Ivan Baričević, 23. 5. 2014.

Dana 12. travnja 2014. započela je provedba projekta „Dječji centar“ Doma za djecu i mlađe punoljetne osobe Slavonski Brod, odobrenog u sklopu programa darovnica IPA IV Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici (Faza II), serija 1 - Projekti namijenjeni razvoju socijalnih usluga u zajednici koje omogućuju samostalan život osoba u nepovoljnom položaju i razvijaju njihove kompetencije koje su prijeko potrebne na tržištu rada, kao i u drugim područjima života. Partneri projekta su Centar za socijalnu skrb Slavonski Brod, osnovne škole „Antun Mihanović“ i „Bogoslav Šulek“, Zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Slavonski Brod i Mreža romskih udruga Hrvatske. Tehničku pomoć u pripremi projekta Domu je pružio CTR-Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o.

Provedba projekta će trajati 16 mjeseci, a ukupna vrijednost projekta je 103.655,86 EUR, od čega Europska unija financira 74.373,08 EUR. Primarna je ciljana skupina projekta šesnaestero djece u riziku od izdvajanja iz obitelji koji će biti uključeni u poludnevni boravak, a sekundarna skupina su roditelji djece koja su uključena u poludnevni boravak.

Opći ciljevi ovog projekta su smanjenje broja djece na stalnoj skrbi u Domu kroz deinstitucionalizaciju sustava usluga i bolju suradnju nadležnih institucija te doprinos dugoročnom smanjenju poremećaja u ponašanju koji se pojavljuju kod djece na području grada Slavonskog Broda i okolice.  Specifičan cilj ovog projekta su poboljšanje skrbi za djecu iz obitelji izloženih riziku od segregacije implementacijom novih usluga i razvoj sadašnjih usluga.

Ovim projektom je predviđeno uređenje prostora Dječjeg centra u Kući od sretnih ciglica, unaprjeđenje suradnje među institucijama koje pružaju socijalne usluge, informiranje stručnih suradnika u školama i roditelja o svim oblicima pomoći za djecu što dolaze iz obitelji koje su u opasnosti od izdvajanja te promocija udomiteljstva među građanima Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije.