Kako se služiti referentnom zbirkom

Autor: Ivan Baričević, 6. 11. 2009.

Čitali debele knjižurine, a sati proletjeli...

Najčešće u knjižnicu odlazimo posuditi neko lektirno djelo. Ovoga puta smo umjesto u učionici hrvatskoga jezika dvosat imali 7.a, 7.b i 7.d u Školskoj knjižnici (u suradnji s knjižničarkom Dinkom Kovačević), a 7.c i 7. e u Gradskoj knjižnici (u suradnji s knjižničarkom Darijom Mataić-Agičić). U knjižnicu smo išli povodom obilježavanja Mjeseca knjige. Zadatak nam je bio da se naučimo samostalno služiti REFERENTNOM ZBIRKOM. Ni mnogi od nas nisu znali što taj pojam znači. Referentna zbirka se odnosi na razne rječnike, enciklopedije, leksikone, atlase, pravopise i ostale vrste priručnika. Knjige iz referentne zbirke se ne mogu posuditi, nego se potraže kod knjižničarke (ili ih sami uzmete s police) i pročitaju u knjižnici u predviđenom prostoru za takav rad, tj. u čitaonici. Svim učenicima se svidio ovakav način rada kada smo svi aktivni. Također, otkrili smo neke zanimljive i smiješne činjenice. Mislim da se prvi put susrećemo s ovakvim radom u knjižnici kada baš mi sami tražimo pojmove. Željeli bismo da se ponovi po još koji put jer kako piše u jednom od rječnika repetitio est mater studiorum. Zavirite u rječnik i otkrijte koje se značenje krije iza te latinske izreke. Mi sad znamo kako bismo je pronašli.

Napisala:

Nikolina Živković,7.e