Književno-zabavni kviz na slavonsko-osmaški način

Autor: Ivan Baričević, 20. 11. 2010.

Brodski osmaši proslavili Tadijin rođendan

Povodom 105. obljetnice rođenja Dragutina Tadijanovića održan je u našoj školi Književno-zabavni kviz na osmaško-slavonski način, i to 4. studenog 2010., na datum kad se naš zavičajni pjesnik rodio. Glavni krivci za ovaj događaj bili smo mi, novinarska družina OŠ Antun Mihanović i Klub mladih Ogranka Matice hrvatske Slavonski Brod.

Kviz je bio jako zanimljiv jer su se ovog puta uz naše osmaše (Martina Jelavić, Mihovil Ilakovac i Lucija Šarić)natjecali i učenici: OŠ Dragutin Tadijanović (Ivana Popić, Matej Đurđević i Vedran Mihal), OŠ Ivan Goran Kovačić (Antun Beljan, Iva Majić, Nino Leko), OŠ Vladimir Nazor (Mija Bilandžija, Laura Jelušić i Irena Bubalo), OŠ Ivana Brlić-Mažuranić (Vera Jelić, Hana Peternel i Karla Pavlović). Osobe od povjerenja koje su budno motrile je li sve pravedno bile su: Maja Vinčazović, prof. hrvatskoga jezika, članica predsjedništva Ogranka Matice hrvatske Sl. Brod; Darija Matajić-Agičić, zamjenica ravnatelja naše Gradske knjižnice i  Dajana Đakula, kustosica Spomen-doma Dragutina Tadijanovića.

Natjecatelji su se okušali u da/ne pitalicama, zadatku naziva odgovori na pitanje, igri asocijacija, pantomimi, plesanju para koji istovremeno zagrize jednu jabuku, hranjenju pšeničnim grizom s povezom na očima, natjecanju u podcikivanju, a morali su osmisliti  sat obrade Tadijanovićeve poezije Da su oni učiteljica. Tijekom igara neki su se prilično iscrpili pa su nastavili jesti griz i tijekom igre pantomime. Sve škole su bile odlično pripremljene i maštovite. Presudila je spretnost u zabavnim igrama, stoga su naša Martina, Lucija i Mihovil pobijedili. Da je najvažnije bilo sudjelovati, a ne pobijediti, dokazalo se time što su svi učenici na kraju bili nagrađeni kompletom knjiga.

Poslije je uslijedio rođendanski domjenak i druženje. Šuška se da bi ovo gradsko natjecanje moglo postati tradicijom jer su profesorice i ravnateljice iz dviju škola šapnule da bi one rado dogodine preuzele organizaciju kviza. Vjerujem da se tome raduje i Tadija promatrajući nas s nebeskih pašnjaka.

Nikolina Živković, 8. e

SLIKE