Ministar Fuchs i Ministar Bajs predstavili novi Pravilnik o početku i završetku nastavne godine

Autor: Ivan Baričević, 23. 3. 2011.

Danas su ministar turizma g. Damir Bajs i ministar znanosti, obrazovanja i športa dr. sc. Radovan Fuchs predstavili novi Pravilnik o početku i završetku nastavne godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za 2011./2012. godinu (Kalendar rada).

Novim pravilnikom se po prvi puta nakon gotovo 50 godina donose ovakve izmjene, a to su u odnosu na dosadašnje:
fleksibilnost početka nastavne godine (5. ili 12. rujna 2011.)
različito trajanje zimskog odmora (dva ili tri tjedna)
proljetni odmor u tjednu prije blagdana Uskrsa (te, uobičajeno, na Uskrsni ponedjeljak).

Mogućnost planiranja početka školske godine i trajanje zimskog odmora dana je lokalnim zajednicama, odnosno svim hrvatskim županijama, koje će ga uskladiti sa svojim razvojnim, gospodarskim i poslovnim obvezama. Osim toga, jedna od prednosti Pravilnika je i trajanje proljetnog odmora tjedan uoči blagdana Uskrsa, što omogućava više nastavnih dana u kontinuitetu za učenike završnih razreda.

Uz dobrobit učenika koja je bila osnovni uvjet pri izradi dokumenta, što je istaknuo ministar Fuchs - neke od smjernica bile su:
potreba usklađivanja kalendara rada osnovnih i srednjih škola
osiguranje periodičkih odmora za učenike tijekom nastavne godine
potrebe polaganja državne mature
upisi učenika, vezani uz nastavak njihovog školovanja
kraj nastavne godine isti za sve škole.

No, prilikom izrade Pravilnika, računa se vodilo i o regionalnim posebnostima i posebnim zahtjevima pojedinih lokalnih sredina i škola (klimatska uvjetovanost, turističke potrebe), uzimajući u obzir i da se fond nastavnih sati tijekom školske godine ne mijenja.

Osim učenika, naglasio je ministar Bajs, od novog će kalendara korist imati i lokalna zajednica, roditelji učenika, ali i svi koji žive od turizma. Također, djeca i njihove obitelji moći će sada duže boraviti na praznicima, dok će kontinentalne županije imati mogućnost organizacije učeničkih putovanja u hrvatska turistička odredišta i krajem ljeta, čime bi se produžila glavna turistička sezona.

Udruga hrvatskih putničkih agencija sa zadovoljstvom je prihvatila novi Pravilnik, te je istaknuto kako je ovo veliki korak naprijed za hrvatski turizam.

Dokumenti
Pravilnik o početku i završetku nastavne godine broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za 2011./2012. godinu (136 KB)

Izvor: http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=10743&sec=1933