Koliko gnijezda na krovovima ima?

Autor: Jadranka Horvat, 17. 6. 2011.

25.5.2011. učenici petih razreda su bili na vrlo zanimljivoj jednodnevnoj ekskurziji. Obišli su gradski muzej u Sisku, sisačku tvrđavu, posjetili seosko imanje Ravlić, a posebno zanimljivo je bilo europsko selo roda Čigoć, gdje su imali zadatak prebrojati rodina gnijezda...

Koliko gnijezda na krovovima ima ?

Mi, učenici petih razreda naše škole krenuli smo na jednodnevnu ekskurziju 25.5. 2011. Iako je  većina nas bila umorna kada smo ušli u autobus atmosfera je postala luda i vesela. Naše putovanje je započelo posjeti seoskom imanju obitelji Ravlić. Tamo su nas dočekali ljupki konji, mrzovoljne guske, pas koji se svađao s  konjima itd. Zanimljvo je to što smo bili u kući koja je starija više od 200 godina. Sljedeće odredište bilo je europsko selo roda Čigoć. Tamo nam je vodič posebno skrenuo pažnju na rodino klepetanje, a imali smo priliku to i čuti. Također nas je i vodič proveo kroz glavnu ulicu, a tamo smo imali zadatak da prebrojimo rodina gnijezda te smo si stigli kupiti i poneki suvenirčić. Nakon toga smo imali malu stanku za ručak te se odmah uputili u Sisak. U gradskom muzeju smo pogledali kratki film o svim njegovim razdobljima i razgledali predmete i odjeću iz povijesnih razdoblja Siska. Također smo posjetili sisačku tvrđavu gdje nas je sve zadivila maketa tvrđave, vojnika i borbe između Turaka i sisačke vojske. Zatim smo se vratili u autobus gdje smo se zabavili te opet stali na stanku. Na stanki smo se počastili sladoledom i pogledali rimske ruševine. Kao i uvijek opet smo se morali vratiti u autobus i krenuti kući. Iako smo na početku mislili da će ova ekskurzija biti dosadna ispala je zabavna, poučna i naučili smo svašta o rodama. Nadamo se da će i ostale ekskurzije biti ovako vesele i „lude“.

Erna Šarić i Martina Bešter, 5.b