Petaši obišli barokni Varaždin, dvorac Trakošćan i Muzej krapinskih neandertalaca

Autor: Marija Čalušić, 8. 6. 2012.

Jednodnevna ekskurzija petih razreda 23. svibnja 2012. započela je u gradu Varaždinu – i to na groblju.

Svi smo pomalo nevoljko izašli iz autobusa i krenuli prema groblju, ali kad smo ušli… začudili smo se kako groblje može biti lijepo uređeno. Naš nas je vodič proveo pokraj grobova poznatih osoba kao što su Ivan Padovec, Vatroslav Jagić itd. S groblja smo išli pješice u grad do utvrde u kojoj se nalazi muzej.  Prolaskom kroz stražarnicu došli smo do ulice u kojoj su bili mesari. U istoj ulici, u kovačnici smo si mogli kupiti suvenire kao što su kovani novčić, čekić... Put nas je doveo do kipa Grgura Ninskog koji je Splićanima bio premali pa su ga poslali u Varaždin. Mogli smo zaželjeti želju koja će se, nadam se,  ostvariti. Imali smo čast da nam jedan ulični svirač odsvira neku poznatu kajkavsku pjesmu. Išli smo i do vatrogasnog doma koji je jedan od zaslužnih za slavu Varaždina kao glavnog hrvatskog grada u povijesti. Vidjeli smo i varaždinsko kazalište kao i prekrasnu fontanu ispred njega. Saznali smo da Varaždin ima  katedralu. Njezina ulazna vrata  su nas očarala svojom ljepotom. Izvana smo vidjeli i gimnaziju u kojoj je studirao Ljudevit Gaj. Nakon ručka put nas je doveo do dvorca Trakošćan u kojem smo upoznali povijest obitelji Drašković. Trakošćan je predivan!!!  Sobe u dvorcu i pogled sa stražarnice nas je sve očarao.  Dečki su se najviše oduševili kada su vidjeli zbirku oružja. Još pod dojmom krenuli smo u Krapinu. U Krapini smo pogledali novi Muzej krapinskih neandertalaca. Svi smo ostali zapanjeni jer nas je u Krapini čekala priča o nastanku svemira. Veselimo se sljedećim izletima u nadi da će biti tako sadržajni i lijepi poput ovoga.

Barbara Kauzlarić, 5.c

« Ožujak 2024 »