Sudjelovali smo na prosvjedu

Autor: Marija Čalušić, 7. 11. 2012.

Noć vještica 2012. građani Slavonskog Broda proveli su pod  maskama, ali ne u uobičajenim kao što su duhovi, vještice… Ne, Brođani su taj dan na lice stavili kirurške maske jer se od smrada koji dolazi iz rafinerije iz Bosanskog Broda u ovom drugom Brodu nije moglo disati

Smrdi, smrdi, užasno smrdi

Taman kada izgubiš nadu u svoje sugrađane (nada u političare odavno je izgubljena), oni te iznenade – skupi se 3000 Brođana i marširaju do Korza i ondje prosvjeduju protiv mirišljavih užitaka koje nam rafinerija iz Bosanskog Broda donosi. Jer, tko je vidio udisati čisti zrak od kisika, dušika i ugljikova dioksida kad uz to možeš udisati i sumporovodik (to je onaj plin koji zraku daje ugodnu aromu pokvarenih jaja) i benzen?!?

Kao što je već spomenuto, prosvjed je održan 31.10.2012. s početkom u 17 sati. Krenulo se od Radničkog doma, nastavilo Strossmayerovom ulicom, pa onda Ulicom Petra Krešimira IV. da bi se na kraju stiglo do Korza gdje nas je dočekala pozornica, a na pozornici mlade brodske plesačice. Nakon što su one svojim plesom malo pročistile zrak govor je održao glavni „krivac“ za cijeli prosvjed Brođanin Dalibor Vašarević koji je na Facebooku osnovao grupu Kad ako ne sad… Brođani, ne dajte da nas truju. Nakon njega govore su držali predstavnici nekih inicijativa koje su podržale prosvjed. Na kraju je atmosferu zagrijao brodski reper, MC Mrle s prigodnom pjesmom Truju nas.

Iako su na prosvjedu sudjelovali i neki političari (gradonačelnik Mirko Duspara, ministar Mihael Zmajlović), oni na pozornici nisu dobili riječ. Neslužbeno doznajemo da je, iako cilj prosvjeda nije bilo zatvaranje rafinerije, nego modernizacija, odnosno ugradnja filtera, ministar obećao da će se rafinerija zatvoriti, eto, već sutra.

Prosvjed je završen skupnom fotografijom koja je slikana s vrha nebodera, a svi prisutni su se poslagali tako da iz zraka čine slova SOS. Neki izvori govore da SOS znači save our ship (spasite naš brod), što je prigodno za situaciju u kojoj se Brod nalazi. Ali mislim da nitko neće spasiti naš Brod od potonuća ako to sami ne pokrenu mornari koji u njemu stanuju.

Domagoj Šarić, 8. c