Gledali smo „Šegrta Hlapića“

Autor: Marija Čalušić, 13. 11. 2013.

Film „Šegrt Hlapić“ je igrani film za djecu snimljen prema romanu „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ Ivane Brlić Mažuranić. Redatelj i scenarist filma je Silvije Petranović, a glumačka ekipa okuplja imena hrvatske glumačke scene kao što su : Goran Navojec (majstor Mrkonja), Kristina Popović (majstorica), Milan Pleština (Crni čovjek)… Glavne uloge glume djeca: Mile Bijanović (šegrt Hlapić) i Ena Lulić (Gita).

Riječ je već opće poznatom malom šegrtu koji je zbog nepravde pobjegao iz radionice majstora Mrkonje i njegovim pustolovinama u bijegu. On susreće djevojčicu Gitu i psa Bundaša koji će mu praviti društvo na putu. Glavni negativac u filmu je Crni čovjek koji je ukrao Hlapićeve čizmice i pokušao oteti kravu, te zavezao majstora Mrkonju. U filmu je veliki kontrast u dobročinstvu koje iskazuju Hlapić i Gita i zločestoće Crnog čovjeka. Film ima sretan kraj koji otkriva da je Gita izgubljena Marica, majstoričina i Mrkonjina kći. Radnju prati instrumentalna glazba koja ovisno o trenutku je vedra ili napeta.

Meni se film nije svidio zato što je redatelj pojednostavio priču. Mislila sam da će biti zanimljivije i uzbudljivije. Film s tako pojednostavljenim epizodama bijega mi je sličio na animirani film jer je previše idealno prikazao likove i radnju. Nisu prikazani stvarni ljudi koji osjećaju različite emocije. Nisu mi se svidjeli nagli prelazi iz jedne scene u drugu jer je nestajala pripovjedačka nit koja postoji u romanu. Unatoč tome atmosfera u filmu dočarava davno doba: odjeću i način življenja s humorističnom notom. Film poručuje da se dobro dobrim vraća!

Ina Kauzlarić, 5.b