Miš slavi rođendan - čestitamo!

Autor: Ivan Baričević, 10. 12. 2008.

Što mislite koliko je star kompjuterski miš? Pet godina? Deset? Više...? Saznajte u tekstu koji slijedi. Imamo i slike koje vjerojatno nikada u životu niste ni vidjeli...

Odgovor je 40 godina!!! Nevjerojatno. Dana 9. prosinca 1968. godine Douglas Engelbart demonstrirao je rad s računalom putem novog uređaja za unos zapovijedi - miša!!
Miš je razvijen u Institutu Stanford Research u Kaliforniji, u sklopu većeg projekta nazvanog NLS. Dr. Engelbart je htio razviti računalo koje bi ljudima služilo kao alat za efikasnije obavljanje svakodnevnih poslova. U sklopu razvoja takvog računala miš je bio samo jedna od komponenti.

Jedan od sudionika projekta, dr. Rulifson, kaže da je puno fascinantnije bilo što su uspjeli natjerati NLS računalo da obrađuje tekst, ali prilikom demonstracije svi su bili fascinirani mišem kao uređajem za prenošenje zapovijedi računalu. Rulifson smatra da su se ljudi tada morali uhvatiti za nešto opipljivo. Prvi model miša, izrađen za demonstraciju NLS-a, bio je napravljen od drveta.

Većina razvojnih inženjera s projekta NLS je prešla u Xeroxove laboratorije u Palo Altu gdje je Bill English doradio miša ugradnjom kuglice za očitavanje smjera kretanja. English je bio inženjer odgovoran za izgradnju Engelbartovog miša u sklopu NLS projekta.

Računalo proizašlo iz NLS projekta kasnije je postalo dio Arpaneta, mreže za razmjenu važnih poruka i podataka u slučaju nuklearnog rata, koja se razvijala 1960-ih. NLS računalo, Engelbartov miš i Arpanet danas su prerasli u osobna računala čija je standardna oprema miš i pristup internetu.

Izvor: http://www.tportal.hr/tehno/racunala/2262/Mis-slavi-40-rodendan.html