Pokrenuta prva hrvatska online enciklopedija

Autor: Ivan Baričević, 10. 4. 2009.

Prva hrvatska institucija koja je iskoračila u tom smjeru je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet - na čijim stranicama od jučer svi učenici, studenti, učitelji, nastavnici, profesori, znanstvenici, znanstveni novaci i zaposlenici ustanova u sustavu CARNeta mogu nesmetano i potpuno besplatno pretraživati pojmove prve hrvatske online enciklopedije – Proleksis enciklopedije.

Online izdanje Proleksis enciklopedije sadrži više od 62 000 članaka s mnogobrojnim natuknicama i podnatuknicama koji su često i sami članci, te više od 17 000 fotografija, ilustracija, mapa... Uže uredništvo enciklopedije čini 9 ljudi, a ukupno je na enciklopediji radilo više od 50 urednika, suradnika i autora članaka. Prva hrvatska opća i nacionalna online enciklopedija – Proleksis enciklopedija rezultat je suradnje tvrtke Pro Leksis d.o.o. i Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNet, uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH.

Pristup enciklopediji moguć je korištenjem valjanog elektroničkog identiteta u sustavu AAI@EduHr. Elektronički identitet u sustavu AAI@EduHR je virtualni identitet na CARNet mreži kojega dobivaju pojedinačni korisnici iz ustanova članica CARNeta (učenici, nastavnici, studenti, profesori i zaposlenici ustanova članica) i koji im omogućuje korištenje CARNetovih usluga. Izdavanjem online inačice opće i nacionalne enciklopedije Hrvatska je još jedan korak bliže društvu utemeljenom na znanju, poručili su pokretači.

Proleksis enciklopedija je prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija koja izlazi na hrvatskom jeziku u online obliku (ako izuzmemo hrvatsku verziju volonterske Wikipedije) – po formi i strogosti izvedbe klasična, a po mediju komunikacije moderna elektronička enciklopedija.

Slične enciklopedije već imaju mnoge druge europske zemlje i narodi na svojim jezicima, pri čemu je, naglašavaju pokretači Proleksis enciklopedije, uočen neadekvatan pristup hrvatskoj nacionalnoj građi stranih online enciklopedija, bilo da je riječ o njenom nepoznavanju, marginalizaciji, ili naprosto nedovoljnoj zastupljenosti. U tom smislu uloga online izdanja hrvatske (opće i nacionalne) enciklopedije treba biti dvovrsna – uključivanje u globalnu informatičku enciklopedijsku komunikaciju, kao i otvaranje takve globalne informatičke komunikacije prema nacionalnoj razini interesa i korištenja.

Bravo za CARNet i Proleksis! Sada očekujemo i druge enciklopediste da omoguće korištenje enciklopedijske građe u formatu 21. stoljeća - na internetu - i onima čiji su dani na sveučilištima davno prošli (pa nisu u mogućnosti pristupiti ovoj "CARNetovoj enciklopediji"). Ne znate li kako i zašto, javite se...

Izvor: http://www.mediaking.hr/vijesti/racunala/internet/3560-pokrenuta-prva-hrvatska-online-enciklopedija