Kome besplatni udžbenici?

Autor: Ivan Baričević, 16. 8. 2009.

Predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa održali su ovaj tjedan sastanke s predstavnicima Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi te Ministarstva branitelja, obitelji i međugeneracijske solidarnosti na kojima su dogovoreni detalji vezani uz odluku Vlade Republike Hrvatske od 24. srpnja 2009. godine o financiranju besplatnih udžbenika za sljedeću 2009./2010. školsku godinu.

Podsjetimo kako je Vlada na spomenutoj sjednici donijela Odluku o financiranju nabave udžbenika i drugih nastavnih sredstava za učenike osnovnih i srednjih škola i međumjesnog prijevoza za učenike srednjih škola u školskoj godini 2009./2010. za djecu smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata, djecu HRVI iz Domovinskog rata i hrvatske branitelje iz Domovinskog rata.

Jednokratna pomoć za nabavu udžbenika i drugih nastavnih sredstava odobrena je obiteljima - korisnicima prava na stalnu pomoć i korisnicima prava na skrb izvan vlastite obitelji kojima je smještaj osiguran u udomiteljskoj obitelji, a polaznici su osnovne ili srednje škole. Jednokratna pomoć za nabavu udžbenika i drugih nastavnih sredstava za učenike odobrit će se u iznosu kojim je u cijelosti moguće podmiriti te troškove. Osim udžbenika, podmirit će se i sva utrošena sredstva za nabavu drugih nastavnih sredstava, koja pojedine škole imaju na popisu za određen razred kao što su na primjer radne bilježnice, atlasi i zbirke zadataka. Zahtjev za jednokratnu pomoć radi nabave udžbenika podnosi se izravno centru koji je donio odluku o pravu na skrb izvan vlastite obitelji za tog polaznika osnovne ili srednje škole. Centar će temeljem popisa škole o obveznim udžbenicima i Kataloga odobrenih udžbenika i drugih nastavnih sredstava za osnovnu školu, gimnazije i srednje strukovne škole u školskoj godini 2009./2010. utvrditi iznos jednokratne pomoći za ovu potrebu.

Korisnici koji pohađaju osnovnu školu pravo na besplatne udžbenike ostvaruju u obliku novčane naknade u iznosu prosječne cijene kompleta obveznih udžbenika za svaki razred pojedinačno, a korisnici koji pohađaju srednju školu u obliku novčane naknade u iznosu prosječne cijene kompleta obveznih udžbenika jedinstvene za sve razrede i sve srednje škole.

Nadležna ministarstva uputila su dopise uredima u kojima su objasnili postupak ostvarivanja tog prava za navedene kategorije.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

***
Pojedinosti o tome za koga će iz proračuna sve biti osigurani besplatni udžbenici možete naći u službenoj objavi MZOŠ. Za provjeru možete li dobiti besplatne udžbenike na temelju tih kriterija, molim Vas da se obratite Vašem županijskom centru za socijalnu skrb, odnosno županijskom uredu za branitelje.

Ako do besplatnih udžbenika ne možete doći na temelju socijalnih ili braniteljskih kriterija, svakako u školi koje Vaše dijete pohađa provjerite organizira li škola razmjenu rabljenih udžbenika. Inforamcije o razmjeni rabljenih udžbenika možete naći i na internetskim stranicama samih škola.