Ekskurzija u Hrvatsko zagorje

Autor: Ivan Baričević, 7. 10. 2009.

Učenici četvrtih razreda naše škole su 29. rujna 2009. u 6 h krenuli na ekskurziju u Hrvatsko zagorje.

Prvo mjesto koje smo obišli je Zračna luka Zagreb. U zračnoj luci smo morali proći kroz detektor metala, a naše stvari su prošle kroz rendgenski uređaj. Autobusom smo obišli cijelu zračnu luku i vidjeli razne zrakoplove, a najviše nam se svidio predsjednički. Saznali smo da u zračnoj luci, osim ljudi, rade i životinje.

Nakon zračne luke smo krenuli prema glavnom gradu Hrvatske, Zagrebu. Tamo smo vidjeli Hrvatski sabor i Banske dvore. Bili smo na Trgu sv. Marka i vidjeli njegovu crkvu. Prošetali smo se Gornjim gradom, Dolcem, ulicom Krvavi most, Trgom bana Josipa Jelačića, prošli smo kroz Kamenita vrata i slikali se u društvu Antuna Gustava Matoša.

U Zagrebu smo posjetili i Muzejsko-memorijalni centar Dražena Petrovića. Pogledali smo desetominutni film o Draženovim košarkaškim uspjesima, utakmicama i klubovima u kojima je igrao. U muzeju smo vidjeli brojne medalje i pehare koje je Dražen osvojio. Njegova majka nam je ispričala i da je Dražen jako puno trenirao, ali je bez obzira na to uvijek bio odličan učenik.

Putovanje smo nastavili prema izletištu Zelenjak. Igrali smo se, jeli i odmorili. Vidjeli smo spomenik „Lijepoj našoj“ i uz taj spomenik smo otpjevali himnu.

Posjetili smo i Krapinu i Hušnjakovu spilju. Vidjeli smo kipove u obliku praljudi i životinja. Vodič nam je pokazao i lutku koja izgleda kao beba pračovjeka.

Put smo nastavili prema dvorcu Trakošćan. Razgledali smo dvorac i vidjeli stari namještaj, oružje, knjižnicu, umjetnine…

Navečer smo napokon stigli u Varaždinske Toplice. Večerali smo,smjestili se u sobe i otišli na „spavanje“.

Drugi dan je počeo najljepši dio naše ekskurzije – kupanje! Voda je bila topla, plivali smo, špricali se, gnjurili, skakali… Nažalost, to nije dugo trajalo jer smo morali nastaviti naše putovanje.
Poslije kupanja smo ručali, spremili svoje stvari i sobe i krenuli u obilazak grada Varaždina. Saznali smo da je Varaždin poznat po biciklima, cvijeću i glazbi. Vidjeli smo auto Bubu okićenu cvijećem te veliki cvijet u centru Varaždina. Vidjeli smo i varaždinski korzo na kojem nema toliko puno ljudi kao na brodskom korzu. Slikali smo se kraj kipa Grgura Ninskog, uhvatili smo ga za prst i zaželjeli jednu želju.

Put smo nastavili do Gornje Stubice. Razgledali smo Muzej seljačkih buna i vidjeli kip Matije Gupca.

U večernjim satima smo krenuli prema Mariji Bistrici. Pomolili se pred kipom Majke Božje Bistričke. Kupili smo suvenire, sjeli u autobuse i krenuli kući.

U autobusu smo pjevali i pričali viceve. Bili smo jako umorni i jedva smo čekali da vidimo svoje roditelje i da im ispričamo dogodovštine s putovanja.

Mali novinari