Priprema se...

Autor: Ivan Baričević, 21. 10. 2010.

Književno-zabavni kviz na

slavonsko-osmaški način

(povodom obljetnice 105. rođendana Dragutina Tadijanovića)

Uz obljetnicu 105. rođendana Dragutina Tadijanovića Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod i Novinarska družina Osnovne škole Antuna Mihanovića Slavonski Brod organiziraju  Književno-zabavni kviz o životu i djelu Dragutina Tadijanovića. Kako je naš zavičajni pjesnik na popisu lektire za 8. razred, stoga je kviz i namijenjen osmašima.

Povezujući djecu naših gradskih škola, u formi kviza tako da im se nastavni sadržaj predstavlja usklađeno dječjim potrebama, cilj nam je očuvanje nacionalnog, zavičajnog identiteta, razvoj kulture i stvaranje osobnog morala. Osobni moral ponajprije se stvara u društvenom iskustvu (učenjem po modelu), a smatramo da je Tadija odličan primjer, tj.  model.

Kroz Tadijin autobiografski poetski dnevnik učenici će upoznati duhovni mozaik, poetski svijet čovjeka koji je, kao mlad, zaljubljiv i voli naivno, tužno, nesretno, radosno, iskreno, neproračunato da bi u poznoj dobi svoje Sabrane pjesme posvetio uspomeni na ženu za ljubav i prijateljstvo tijekom 71 godine; koji u pejsažnim pjesmama veliča ljepotu i jedinstvo prirode i čovjeka, ljepotu svoga zavičaja. Upoznat će lirskog subjekta koji osjeća krhkost i nemoć te se pita o smislu postojanja i iz toga o filozofiji življenja. Kroz Tadijinu biografiju susrest će čovjeka punog strasti prema životu koji je živio dostojanstveno, s idealima, s vizijom. Njegov životni put (od dječaka koji je pješačio do škole u Brodu, živio u Franjevačkom samostanu, ponavljao razred zbog matematike do velikog, priznatog književnika) ohrabruje nas i uči ustrajnosti, strpljivosti, smislu, ljubavi.

U književnom dijelu kviza kroz da/ne pitalice, odgovaranje na pitanja, igru asocijacija i pantomimu osmaši  će pokazati svoje poznavanje pjesnikove biografije i poetskog opusa. U zabavnom dijelu okušat će se u veselim igrama sa slavonskim motivima (plesanje para koji istovremeno zagrize jednu jabuku, hranjenje pšeničnom krupicom s povezom na očima, natjecanje u podcikivanju). Imat će i zadatak naziva Da smo mi učiteljica u kojemu će prikazati kako bi oni osmislili sat obrade Tadijanovićeve poezije.

Kviz će se održati na pjesnikov rođendan, 4. studenog 2010. (četvrtak) u 17:30h u Osnovnoj školi Antuna Mihanovića.

Školske timove činit će po troje osmaša vrsnih u doživljavanju i poznavanju poezije te spretnih i spremnih na šalu i igru. Škole koje sudjeluju su: OŠ Dragutina Tadijanovića (mentorica Jasminka Krijan), OŠ Ivana Gorana Kovačića (mentorica Marija Matić), OŠ Vladimira Nazora (mentorica Ranka Mojić), OŠ Ivane Brlić-Mažuranić (mentorica Mihaela Ćurić) i škola domaćin, OŠ Antuna Mihanovića (mentorica Marija Sučević).

Tri najuspjelija školska tima nagradit će se kompletom knjiga.

Novinarska družina