Sat hrvatskoga jezika u Gradskoj knjižnici

Autor: Marija Čalušić, 19. 11. 2013.

Povodom  manifestacije Mjesec hrvatske knjige učenici sedmih razreda posjećivali su od 5. do 13. studenoga 2013. Gradsku knjižnicu Slavonski Brod. Sat hrvatskoga jezika održavala nam je knjižničarka Ljiljana Crnogorac, a tema nastavnog sata je bila Referentna zbirka. Referentna zbirka je posebna skupina knjiga s obiljem informacija iz svih područja znanja namijenjena brzom nalaženju potrebnih informacija. Čine ju: enciklopedije, leksikoni, rječnici, atlasi, enciklopedijski priručnici…

Knjižničarka Ljiljana nas je po dolasku prvo uvela u svijet knjižnice i njenih odjela, a zatim i u osnovne informacije o referentnoj zbirci. Svatko od nas je nakon toga dobio neku od enciklopedija, leksikona ili priručnika koji smo morali prelistati, objasniti ostatku razreda kakve se informacije mogu pronaći u toj knjizi te navesti par pojmova iz nje. Oni koji su brže obavili svoj zadatak šetali su knjižnicom, pregledavali njen sadržaj… Tako se Svan oduševio kad je otkrio zbirku stripova, Igora je oduševila Eminemova biografija, bekavci i akavci su se smijali „pristojnim riječima“ u Rječniku hrvatskoga žargona, a Tena koja je i prije bila član knjižnice je sad doživjela knjižnicu na potpuno drukčiji način: Dosad bih samo posudila knjigu i izašla odmah van. Nisam ni znala koliko je naša knjižnica bogata i što se sve u njoj može. Ono što vam nikako ne preporučujemo je probati kokice koje ukrašavaju zbirku dvd-ova na dječjem odjelu. Naši dječaci su ih skoro probali.

Nakon naših izlaganja knjižničarka nam je rekla da smo uvijek dobrodošli u knjižnici. Većina nas se složila da je bolje slobodno vrijeme provesti u njoj jer kad nam dojadi internet, u knjižnici nas čekaju i knjige, i časopisi, stripovi, brojni filmovi i glazbeni cd-ovi.

Lovorka Brkić, 7. d