EKO AKCIJE

Autor: Jadranka Horvat, 2. 6. 2009.

Dan planete Zemlje

U povodu obilježavanja Dana planete Zemlje 22.4. Brodska ekološka udruga ZEMLJA-BEUZ i Srednja škola M.A.Reljković (Ekološko vrtlarska skupina) organizirale su eko akciju sadnje ljekovitog i začinskog bilja na Poloju. U ovu akciju su bili uključeni i naši učenici ekolozi pod vodstvom učiteljice Anite Puškarić i nastavnika Velimira Kljajića.

Općenito o programu radionice

Mali začinski vrt

Kako veliki začinski vrt traži puno njege, a relativno su malobrojne biljke koje uistinu koristimo u kuhinji, mali začinski vrt je svršen namjenski vrt.
Izuzetno atraktivni mali začinski vrt, u kojem se može uzgajati mnogo različitih biljaka, može se postići spiralnim biljnim vrtom. Za razliku od biljnog vrta oblika kotača, gdje je poželjno da biljke budu ujednačenog rasta, u spiralnom biljnom vrtu mogu se uzgajati biljke različite visine.

Sve aktivnosti u provođenju ove akcije bile su u skladu s organskim metodama vrtlarenja i težnji za istraživanjem i eksperimentiranjem.
Najveća je vrijednost potaknuti mlade ljude na pažljivo promatranje svijeta oko sebe. Ljudi često ne vide promjene koje se oko njih odvijaju i ne uočavaju detalje u okolišu. S ciljem kvalitetnog osobnog života, potrebno je obogaćivati percepciju još od najranije mladosti.
  Voditelj radionice:
  Vehid Ibraković, dipl.inž.polj.

Kroz ovu radionicu naši učenici su aktivno sudjelovali u formiranju malog vrta sa začinskim i ljekovitim biljem. Naučili smo kako se biljke sade, njeguju, kako se pojedina biljka zove i koje su začinske, aromatične, ljekovite, kozmetičke… Svojim vlastitim rukama smo posadili neke npr. kadulju, ružmarin, pelin, timijan, kopar, lavandu…
Uz sav posao koji smo napravili ostalo nam je vremena i za športsko rekreacijske aktivnosti.

Na ovoj eko kreativnoj radionici nam je bilo jako lijepo, zabavno i poučno. Voljeli bi da ubuduće bude što više ovakvih i sličnih radionica.

VIŠE CVIJEĆA, A MANJE SMEĆA!

Anita Puškarić, učiteljica