Uz Dan životinja

Autor: Ivan Baričević, 4. 10. 2009.

Neobično dvorište u Ruščici

Sigurno se nekad pitate što se dogodi sa životinjama koje udari automobil ili koje stradaju na neki drugi način. Smjeste se u Centar za zbrinjavanje zaštićenih životnja u Ruščici koji je u vlasništvu obitelji Milec.

Slavonski ZOO 25. rujna 2009. posjetili su biolozi i mali ekolozi sa svojim učiteljima Velimirom Kljajićem i Anitom Puškarić. Centar postoji već 20-ak godina i sa svakim dolaskom novog člana se samo proširivao. Danas se u njemu mogu susresti razna smiješna stvorenja kao što su:pavijani, južnoameričke ljame (došle su iz Osijeka), majmuni(rezus i crni makaki), jednoruki majmun, orao-još jedan žitelj iz Osijeka kojemu nedostaje krilo. Prilično je živahna i velika ptičica. Također se mogu naći i malo veće mace poput sibirskoga tigra. Došao je u kutiji za cipele kao mali tigrić, othranjen je dudom koju obožava, a trenutno ima 5 godina. Također se može vidjeti još jedna vrsta tigra - bengalski tigar, zapravo tigrica. Kupljena je od cirkusa pod nazivom“Moira“ i u centru je već 8 godina. Sirijski medvjed je veliki medo star 6 godina, a burmanski piton je zmijica, othranjena u stanu u Zagrebu. Danas teži više od 50 kg.

Sad se vjerojatno pitate kako se to sve financira. E,pa imam odgovor i na to pitanje. Kao jedan veliki životinjski centar, životinje imaju mnogo sponzora. Jedan od najvećih sponzora je Vindija,koja osigurava velike količine mesa. Sljedeći sponzori su:Tomislav Grabovac pekara, Argus (za piliće), a dio obitelj Milec financira vlastitim sredstvima. Na pitanje zašto su otvorili centar gospođa Milec je odgovorila da je najveću ulogu odigrala ljubav prema životinjama. Mi smo se s njom potpuno složili. Na odlasku nas je nasmijao i pozdravio papagaj. Tko zna, možda do našega sljedećeg dolaska nauči izgovoriti neku novu riječ. I da, u holu naše škole možete pogledati izložbu kojim obilježavamo Međunarodni dan životinja.

Helena Junačko, 7.e